ULUSLARARASI TAŞIMACILIKTA GÜVENLİK: CMR SİGORTASI

Nasıl ki yükü taşıyanların güvenliği önemli, taşımada güvenlik de lojistik sektörü açısından oldukça büyük önem taşır. Bu teminatı vermek için her lojistik firması, her ne kadar bu konuda yazılı bir kural olmasa da, nakliye sigortası yapmakla yükümlüdür.
Uluslararası nakliyede yükün güvenliği açısından birtakım çalışmalar ve düzenlemeler yapılmıştır.
Örneğin; lojistik firmaları, eşyaların kara yolundan uluslararası taşınması koşullarını standartlaştırmak için Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan CMR konvansiyonuna tabidirler. Bu sayede hem yük sahibi hem de aracı kurumların hakları korunur. Türkiye 1995 yılında bu anlaşmayı imzalayarak, uluslararası taşımacılıkta belirlenen güvence ve teminatları kabul etmiştir.
CMR sigortaları belirli limitleri kapsar ve taşıyıcı, malın gerçek ağırlığı üzerinden sorumluluk alır. Bu nedenle kara yolu taşımacılığında tam güvenlik için, özel kara yolu nakliye sigortası oldukça önemlidir. Taşınan malların hasarlı, eksik veya kayıp olması durumlarında devreye giren bu sigorta sayesinde operasyon güvence altına alınır.

eTA

TANITIM FİLMİ

FACEBOOK’TA ETA

;

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikası-Bilgilendirmede belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatınıza uygun olarak kullanılacaktır.