TRAFİKTE HIZ KORİDORU UYGULAMASI 1 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR!

eTA, yollarda araçlarıyla yüklerini taşıyan kamyon ve tır şoförleri için yararlı bilgileri hazırlamaya devam ediyor.
Hız koridoru uygulaması, karayolları üzerinde belirlenen iki nokta arasında araçların ortalama hızlarını hesaplayarak kural ihlali yapan araçları tespit eder.
Geçtiğimiz aylarda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında hız koridoru uygulaması ile alakalı bir protokol imzalandı. Protokole göre araçların, giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasındaki süre ve mesafeden ortalama hızı belirlenecek ve yasadaki hız limitine göre değerlendirilecek. Sistem Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacak.
PEKİ, YA CEZASI?
2017 yılında belirlenen hız sınırını % 10’dan % 30’a kadar aşmanın trafik cezası 210 TL, fakat 15 gün içinde ödenirse, 157,5 TL’ye düşüyor. Belirlenen hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşmanın trafik cezası ise 427 TL, yine aynı şekilde hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşma cezası erken ödeme indirimiyle ödenirse 320,25 TL’ye düşüyor.
Son olarak tüm sürücülerimize, Türkiye’de araçların uyması gereken yasal hız sınırlarına uymaları gerektiğini hatırlatarak iyi sürüşler dileriz.

eTA

TANITIM FİLMİ

FACEBOOK’TA ETA

;

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikası-Bilgilendirmede belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatınıza uygun olarak kullanılacaktır.