TÜRKİYE İHRACAT TAŞIMALARI OCAK – HAZİRAN 2017

Bu yazımızda, 2017 Ocak – Haziran ayları arasında ülkemizden gerçekleşen ihracat taşımalarının detaylarını ve belirli ülkelere göre dağılımlarını inceleyeceğiz.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, UND’nin hazırlamış olduğu Ocak – Haziran 2017 uluslararası taşımacılık verilerine göre;
İhracat Taşımaları Ocak – Haziran 2017
Ocak - Haziran kümülatif toplamına bakıldığında 2016 yılında 559.149 adet olan ihracat taşımalarımız 2017 Ocak - Haziran döneminde 606.473 ile %8 büyüme sağlamıştır.
  • %15 büyüme ile ihracat taşımalarımızda ilk sırada 253.702 adet ile Irak yer alıyor.
  • Komşu ülkeler özelinde bakıldığında %11 büyüme görülmektedir.
  • %22 büyüme ile en çok artış sağladığımız ülke ise İran.
  • Bölgesel olarak incelendiğinde Ortadoğu %15 büyüme ile en ciddi artışın olduğu bölge olmaya devam ediyor.
Avrupa’ya yaptığımız ihracat taşımalarında ise %2 artış eğilimi devam etmektedir. Doğu Avrupa’ya olan taşımalarımız daha istikrarlı görünmekle beraber, Güney Avrupa ülkelerinde de artış eğilimleri görülüyor.
TUİK verilerine göre ilk 5 ay da Türkiye'nin ihracatı bir önceki döneme göre %10 artış göstererek 64 milyar $ civarında gerçekleşmiştir.
 

eTA

TANITIM FİLMİ

FACEBOOK’TA ETA

;

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikası-Bilgilendirmede belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatınıza uygun olarak kullanılacaktır.